Takip Et

Güncel

Tanrıkulu’ndan ‘ihlal’ raporu: Hapishanelerde 76 kişi yaşamını yitirdi

Sezgin Tanrıkulu’nun hak ihlalleri raporuna göre 2022 yılında 2 bin 397 yaşam hakkı ihlali yaşandı. Rapora göre hapishanelerde 76 kişi yaşamını yitirdi

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, 2022 yılında yaşanan hak ihlallerine dair rapor hazırladı. Buna göre hapishanelerde işkence, şiddet, hastalık, intihar gibi nedenlerle en az 76 kişi yaşamını yitirdi” denilirken, hasta tutuklulara da dikkat çekilerek, “İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre hapishanelerde 651’i ağır hasta olmak üzere toplam bin 517 hasta mahkûm bulunmaktadır” bilgisi paylaşıldı.

Gözaltında ve hapishanelerde yaşanan ölümler, kadın cinayetleri, iş cinayetleri, işkence ve kötü muamele ile medyaya yönelik sansür ve saldırılara ilişkin detaylar raporda yer aldı.

Raporun yaşam hakkı ve işkenceye ilişkin bölümünde, “İnsan haklarının ilki olan yaşam hakkı ve bu hakka saygı, bütün diğer hakların gerçekleşebilmesi için vazgeçilmez temeli oluşturmaktadır. İnsan hakları içinde değer sırası bakımından ilk ve temel olan yaşam hakkı, kamusal makamlar tarafından öldürülememe ve yaşama yönelik tehlike ve risklere karşı yine kamusal otoriteler tarafından korunma hakkını içerir. Dolayısıyla Devlet, yaşam hakkı karşısında hem aktif hem de pasif zorunluluk içerisindedir. Bireyin diğer bütün haklarını ve özgürlüklerini kullanabilmesi yaşama hakkının sağlanmasına bağlıdır. Yaşama hakkı güvencesi aynı zamanda, ‘öldürülmeme hakkı’ ya da ‘insanın öldürülmezliği’ ilkesidir” ifadeleri yer aldı. 

Hapishanelerde En Az 76 Kişi Yaşamını Yitirdi

“İnsan hakları örgütlerinin çalışmalarına göre 2022 yılında cezaevlerinde işkence, şiddet, hastalık, intihar gibi nedenlerle en az 76 kişi yaşamını yitirdi” denilirken, hasta tutuklulara da dikkat çekilerek, “İnsan Hakları Derneği’nin verilerine göre cezaevlerinde 651’i ağır hasta olmak üzere toplam bin 517 hasta mahkûm bulunmaktadır” bilgisi paylaşıldı.

Gözaltında 2 Ölüm

2022’de 2 kişinin de gözaltında hayatını kaybettiği ve resmi makamların “intihar” açıklaması yaptığı kaydedildi.

 

Güncel konulu diğer haberler