Takip Et

Dünya

Tayvan: Ada çevresinde Çin’e ait 39 hava aracı ve 3 gemi tespit edildi

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabah saatlerine dek Ada çevresinde Çin’e ait 71 askeri hava aracı ve 7 savaş gemisinin görüldüğünü duyurdu.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 18 J-16, 12 J-11, 10 J-10 ve 6 SU-30 savaş uçağı ile ‘CH-4’ tipi bir askeri insansız hava aracının, Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını geçtiği, 1 Y-8 ASW denizaltısavar uçak, 1 Y-8 taktik elektronik keşif uçağı, 1 KJ-500 havadan erken uyarı uçağı ile ‘WZ-7’ tipi askeri dronun ise Tayvan’ın Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ) ilan ettiği yerin güneybatısına uçtuğu belirtildi.

Uçuşlar ve seyir faaliyeti, Çin ordusunun dün “Tayvan ile ABD’nin artan gizli yakınlaşmasına karşı” ada çevresinde askeri tatbikat yaptığını bildirmesinin ardından geldi.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Batı Cephesi Komutanlığından yapılan açıklamada, “Tayvan çevresinde kuvvetler arası müşterek acil durum devriyesi ve saldırı ateş talimi faaliyeti yürütüldüğü”, tatbikatın “ABD ile Tayvan adası arasında artan gizli yakınlaşmaya yanıt olduğu” belirtilmişti.

Dünya konulu diğer haberler