Bizimle iletişime geçin

Güncel

TİP: ‘İş cinayetlerinin sorumluları yargılanmalıdır’

Türkiye İşçi Partisi (TİP), TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş.’de taşeron olarak çalışan bir işçinin, İstanbul, Söğütlüçeşme Marmaray İstasyonu’nda trenin ön camını temizlerken yüksek gerileme bağlı elektrik akımına kapılarak iş kazası geçirmesini, Söğütlüçeşme Marmaray İstasyonu önünde protesto etti

TİP, TCDD ve TCDD Taşımacılık A.Ş.’de taşeron olarak çalışan bir işçinin, İstanbul, Söğütlüçeşme Marmaray İstasyonu’nda trenin ön camını temizlerken yüksek gerileme bağlı 28 bin wattlık elektrik akımına kapılarak iş kazası geçirmesini, Söğütlüçeşme Marmaray İstasyonu önünde protesto etti. “Taşeronluk Öldürür! Hayatlarımız karlarınızdan değerlidir” pankartının açıldığı basın açıklamasında sık sık, “Kaza değil bir cinayet”, “Saray düzeni katliam düzeni”, “İşçilerin birliği sermayeyi yenecek” sloganları atıldı.

Basın metnini Simge Sarı okudu.

Suçlarına suç eklediler

Sarı, TCDD’nin önlem ve denetim almadan ilkel koşullarda çalıştırıldığına dikkati çekti. Sarı, “Yüksek Hızlı Tren hattında, enerjisi kesilmemiş bir enerji nakil hattının altında, uzun saplı fırçayla makinist kabininin ön pencere camını silen taşeron RCS firmasının temizlik işçisi kardeşimiz ağır bir şekilde yaralandı. Elindeki sapın yüksek gerilim hattına teması sonucu elektrik çarpmasına kapılan işçi kardeşimiz ağır yaralanarak hastaneye kaldırıldı. Kardeşimizin tedavisi yoğun bakımda entübe olarak sürüyor. Hızlı treni yapmayı beceremeyen, demiryollarında sayısız iş cinayetine neden olduğu gibi, pek çok da tren kazasına yol açan AKP’li TCDD yönetiminin suç hanesine bir suç daha eklenmiştir. Tek yaptıkları işçi çıkarmak, tüm işleri taşeronlaştırmak, kendi kadrolarına ise ballı maaşlar vermektir” dedi.

İş cinayetlerine karşı birleşik mücadele yürütülmelidir

Sorumluların yargılanmasının altını çizen Sarı, iş cinayetlerine karşı birleşik mücadele yürütülmesi gerektiğini söyledi. Sarı, “Taşeron şirketler eliyle yürütülen hizmetlerde düşük maaş, güvencesizlik, yeterli bilgi-beceri ve eğitim sahibi olmadan çalıştırılmak bu iktidar eliyle dayatılmaktadır. Ayrıca bilgi ve liyakatten uzak yöneticiler en basit işletme Demiryollarını bitiren, demiryollarında her hizmeti özelleştiren, taşeronlaşmayı temel politika haline getiren, teknolojide ileriye değil, geriye giden işçi sağlığı ve iş güvenliğini hiçe sayan TCDD yönetimi ve tüm sorumlular yargılanmalıdır. İş kazaları ve işçi cinayetlerinin son bulması, işçi sağlığı ve iş güvenliği önlemlerinin işçi denetiminde alınması için Türkiye İşçi Partisi ve İşçi Demokrasisi Partisi olarak tüm emek örgütlerini birleşik mücadeleye davet ediyoruz” diye konuştu.

Daha Fazla Güncel Haberler