Takip Et

Güncel

TTB’den Şebnem Korur Fincancı’nın duruşmasına dayanışma çağrısı

TTB, tutuklu Merkez Konsey Başkanları Şebnem Korur Fincancı’nın 23 Aralık’ta görülecek duruşmasına dayanışma çağrısı yaptı. Yapılan çağrıda mücadeleden vazgeçilmeyeceği vurgulandı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyeleri, TTB Genel Merkezi’nde açıklama yaparak tutuklu bulunan TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın 23 Aralık Cuma günü İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde görülecek duruşmasına dayanışma çağrısı yaptı. Açıklamada AKP ve MHP’nin meslek örgütüne yönelik “düzenleme” girişimine ve diğer baskılara da tepki gösterildi.

Açıklamayı okuyan Merkez Konseyi II. Başkanı Dr. Ali İhsan Ökten; “Hekimlere ve topluma söz verdik: Bilimsel etik değerlerimize sahip çıkarak toplumun sağlık hakkı için, emeğimiz için, geleceğimiz için mücadele etmekten asla vazgeçmeyeceğiz. 23 Aralık 2022 Cuma günü TTB Merkez Konseyi Başkanımızın tutuklu yargılandığı davada yargı eliyle yürütülmeye çalışılan algı operasyonuna karşı da Çağlayan Adliyesi’nde olacağız.” diye konuştu.

“Hiçbir Bilim İnsanını Dinlemeyen Bir Bakanlık İle Karşı Karşıyayız”

Hekimliğin bir sanat olduğu ve hekimlik sanatının insanlık tarihiyle aynı geçmişi paylaştığını ifade eden Dr. Ökten, tarihin çeşitli dönemlerinde salgınların yaşandığı ve asıl önemli olanın devletlerin bu tarihsel örneklerden ders alıp almadığıdır, dedi. Tarihte iyi örneklerinde yaşandığına vurgu yapan Ökten; “Dünyada talidomid ilacı trajedisi diye bilinen ve fokomelili çocukların doğumuna neden olan ilacın giremediği iki ülkeden birisidir Türkiye. Ord. Prof. Dr. Süreyya Tahsin Aygün, bakanlığa sunduğu raporla bunu engellemiştir. Şimdi ise hiçbir bilim insanını dinlemeyen; vaka-hastayı bilmeyen; beyin ölümü ile bitkisel hayatı ayırt edemeyen; dünyaya aşı göndermemizi sağlamış Hıfzıssıhha kurumlarımızı kapatan; varı yoğu özel hastaneler olmuş bir bakanlık ile karşı karşıyayız.” diye konuştu.

Konuşmasında geçmişten bugüne TTB Başkanları ve yöneticilerinin yargılandığına değinen Ökten; “Son 40 yıllık süreçte hakkında açılan davaların tamamından beraat etmiş olan TTB ve yöneticileri, bütün baskılara rağmen içinden geçtiğimiz bu süreçten de gücünü ve meşruiyetini artırarak çıkacaktır.” diye konuştu.

Demokratik Yapıları Ortadan Kaldırmak İstiyorlar

“Sağlıkta yaşanan çöküşü gün yüzüne çıkarmamızın son dönem iktidarın bizleri hedef almasında asıl nedenlerden olduğunu, hem hekimler hem de kamuoyu çok iyi bilmektedir” diyen Ökten; asıl hedefin demokratik yapıların ortadan kaldırılması olduğunu ifade etti. Ökten; “TTB ve toplum için mücadele veren emek-meslek örgütlerini denetim altına almak, öncekiler gibi mevcut iktidar çevrelerinin de siyasi ajandasının üst sıralarında yer alıyor olabilir; ama dün gibi yarın da toplum, hekimler ve emek-meslek örgütleri sağlığına, emeğine, geleceğine sahip çıkacaktır” dedi. “TTB Yasası’nda bir değişiklik yapılacaksa, ancak TTB ve tabip odalarının gücünü artıran, yetkilerini genişleten, mesleki bağımsızlığın önündeki engelleri kaldıran bir şekilde olmalıdır” diye sözlerine devam eden Ökten; bu değişikliğe TTB, tabip odaları ve hekimlerin katılımıyla yapılması gerektiğini ifade ederek aksi bir değişikliği kabul etmeyeceklerini de sözlerine ekledi.

“Seçilmişlerle Sorunu Olan Bir İktidar”

Topluma ve hekimlere onların sağlığını, emeğini korumak için söz verdiklerini; dün olduğu gibi bugün de kendilerine geri adım attıramayacaklarını ifade eden Ökten, her dönem olduğu gibi bu dönemde de TTB’nin hekimler için hekimlerle birlikte, mücadelesine devam edeceklerini sözlerine ekledi. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması ile başlayan ve ardından meslek örgütü değerlerine, mesleki bağımsızlık ilkelerine yöneltilen bu antidemokratik müdahalelerin aslında tüm topluma verilmek istenen bir gözdağı olduğunu gördüklerini ifade eden Ökten; “Seçilmişlerle sorunu olan iktidar, şimdi de bir bilim insanı ve onun üzerinden algı oluşturarak meslek örgütlerinin özerkliğine saldırmaya çalışıyor: İki gün önce yargı eliyle yine bir seçilmişi ve toplum iradesini yok saymak için yaptığı gibi.” diye konuştu.

“Bir yılı aşkındır ‘Emek Bizim Söz Bizim’ diyerek alanlarda her türlü engelleme, tehdide karşı emeğine sahip çıkan tüm hekimleri, Çağlayan Adliyesi’ne davet ediyoruz.”diye konuşan Ökten; “ ‘Buradayız ve kötülüğünüzden korkmuyoruz’ demek için tüm hekimleri örgütlerine sahip çıkmaya, Çağlayan Adliyesi’ne çağırıyoruz” dedi. (Evrensel)

Güncel konulu diğer haberler