Takip Et

Ekonomi

TÜİK’e göre yıllık enflasyon yüzde 57,68

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre enflasyon ocak ayında yıllık yüzde 57,68, aylık ise yüzde 6,65 olarak gerçekleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) yılın ilk enflasyon rakamlarını açıkladı. TÜİK’e göre ocak ayında enflasyon yıllık bazda yüzde 57,68 oldu. Aylık artış oranı ise yüzde 6,65 olarak gerçekleşti. On iki aylık ortalamalara göre yüzde 72,45 artış oldu.

TÜİK’in enflasyon verilerini detaylı olarak yayınladığı sayfaya ise erişim sağlanamıyor. Telefonla ulaştığımız TÜİK yetkilileri, tablolara yoğunluk sebebiyle erişilemediğini belirttiler.

Aradan geçen yarım saatin ardından TÜİK verileri yayımladı.

TÜİK verileri şöyle aktardı: “Bir önceki yılın aynı ayına göre en az artış gösteren ana grup yüzde 24,24 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, bir önceki yılın aynı ayına göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 77,22 ile sağlık oldu.

Ana harcama grupları itibarıyla 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre en az artış gösteren ana grup yüzde -1,53 ile giyim ve ayakkabı oldu. Buna karşılık, 2023 yılı Ocak ayında bir önceki aya göre artışın en yüksek olduğu ana grup ise yüzde 18,35 ile sağlık oldu.”

Akademisyenlerin ve ekonomistlerin bağımsız biçimde oluşturduğu Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre, enflasyon ocak ayında yüzde 9,26 arttı. E-TÜFE’nin son 12 aylık artışı ise yüzde 121,62 olarak gerçekleşti.

Ekonomi konulu diğer haberler