Takip Et

Güncel

TÜMTİS: Grev hakkı yasaklanamaz!

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS), yaptığı açıklamada erteleme adı altından Cumhurbaşkanı kararıyla yasaklanan grevlere tepki göstererek, “yasak kararına rağmen mücadeleyi bırakmayan metal işçilerinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz” denildi.

Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS), Cumhurbaşkanı kararıyla yasaklanan grevlere karşı açıklama yazılı açıklama yaptı. Yapılan açıklamada, “Toplu sözleşme görüşmeleri adeta işlevsiz hale getirilmiştir. Grev hakkı, sadece yasal metinlerde yazılı ancak kullanılmaz bir hak haline getirilmek istenmiştir. Metal işkolundaki grevlerin yasaklanması bu anti demokratik uygulamanın son örneği olmuştur. Kocaeli’deki iki fabrikada toplu sözleşme hakları için grev kararı alan sendikaların grevi, Cumhurbaşkanı kararıyla milli güvenliği bozucu nitelikle olduğu gerekçesiyle 60 gün süreyle ertelenmiş, yani yasaklanmıştır” ifadelerine yer verildi.

Yasaklamaların keyfi olduğunun belirtildiği açıklamada, “Hükümet, işçi sınıfının kazanımlarına ve haklarına yönelik bu tutumundan bir an önce vazgeçmelidir. Grevleri yasaklayarak sermayeye ‘rahat olun grev yaptırmıyoruz’ güvencesi veren hükümet, işçileri ve emekçileri sermayenin acımasızlığı karşısında savunmasız bırakmak istemektedir. Grev kararı alınsa bile nasıl olsa yasaklanır umudu, işverenleri keyfi ve pervasız davranmaya sevk etmiştir. Yasak, sadece metal işçilerini değil, tüm işçi sınıfını ve emekçilerin hak ve kazanımlarını tehdit etmektedir. Bu nedenle işçi sınıfı ve emekçiler bu saldırıyı boşa çıkarmak için birlikte mücadele etmelidir. Grev hakkına yönelik bu hukuksuz ve anti demokratik kararı kınıyor, yasak kararına rağmen mücadeleyi bırakmayan metal işçilerinin yanında olduğumuzu belirtiyoruz” denildi.

Güncel konulu diğer haberler