Takip Et

Güncel

Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ndeki baskı, tehdit ve sürgünler Meclis gündeminde

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ndeki baskı, tehdit ve sürgünler hakkında Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle TBMM’ye bir soru önergesi verdi.

HDP İstanbul Milletvekili Dilşat Canbaz, Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü’ndeki baskı, tehdit ve sürgünler hakkında TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdi.

 Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın yanıtlaması istemiyle verilen soru önergesinde, “Sağlık ve Sosyal Hizmetler Sendikası (SES) Dersim Şubesi kent merkezinde yaptığı basın açıklamasında; Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü Ali Ekber Yurt’un kurumu akraba ve siyasi ilişkileri üzerinden yönettiğini, İl Müdürlüğü ve bağlı kuruluşlarda keyfi kararlar aldığını buna itiraz eden personel ise siyasi bağlantıları üzerinden tehdit ettiğini belirtmiştir. Sendika, Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürü ve yardımcılarının keyfi uygulamalarına karşı çıkan ve sendika kararıyla yapılan basın açıklamasına katılan dört personelin talepleri olmaksızın ‘görevlendirme’ bahanesiyle sürgün edildiklerini açıklamıştır” ifadelerine yer verildi.

Canbaz, verdiği önergede şu soruları sordu:

  1. Bakanlık personelini siyasi bağlantılarıyla tehdit ettiği iddia edilen Bakanlığınızın İl Müdürü Ali Ekber Yurt hakkında herhangi bir soruşturma başlatılmış mıdır?
  2. Tunceli Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüğü Bakanlığınız tarafından en son ne zaman denetlenmiştir?
  3. Sürgün edilen personeline asıl görev yerlerine iade edilmesiyle ilgili bir çalışmanız bulunmakta mıdır?
  4. Son dönemde Bakanlığınıza bağlı Tunceli İl Müdürlüğünde ve buraya bağlı kuruluşlarda gerçekleştiği iddia edilen baskı, tehdit ve tacizlerle ilgili bir soruşturma açmayı planlıyor musunuz?

Güncel konulu diğer haberler