Takip Et

Güncel

Türkiye Barolar Birliği sorumluları sıralayarak, yıkılan binalar için suç duyurusunda bulundu

Türkiye Barolar Birliği, Maraş merkezli depremlerde binlerce binanın yıkılmasıyla ilgili sorumlu kişi ve kuruluşları sıralayarak, suç duyurusunda bulundu.

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Maraş depremlerinde yıkılan binaların müteahhitleri ile projelerine onay veren, denetimleri gerçekleştirmeyen idari görevliler hakkında suç duyurusunda bulundu. TBB’nin dilekçesinde, tespit edilecek sorumluların Türk Ceza Kanunu’nun “Kasten öldürme” başlıklı 81. maddesi ve “Kasten öldürmenin ihmali davranışla işlenmesi” başlıklı 83. maddesi uyarınca yargılanması istendi.

TBB’nin dilekçesinde, sorumlu kişi ve kuruluşları şöyle sıralandı: “Binaları inşa eden müteahhitler; Yapıların mimari, statik ve her türlü plan, proje, resim ve hesaplarının hazırlanmasını ve bunların uygulanmasıyla ilgili fenni mesulleri; Uzmanlık konularına ve ilgili kanunlarına göre sorumlulukları bulunan her türlü teknik görevliler ile inşaat aşamasından itibaren görev yapan her türlü yapı denetim görevlileri ve ilgili kişiler; Binalara yapı kullanma izin belgesi veren, oturma izni veren görevli ve yetkililer; onlara bu yönde emir ve talimat veren yetkililer; Denetim görevini yerine getirmeyen ilgili belediye, bakanlık yetkilileri ile depremin gerçekleşmesinin ardından arama ve kurtarma çalışmalarının geç, eksik ya da hatalı başlaması neticesinde kayıpların artmasına sebep olan sorumlular.”

TBB’nin açıklamasında şu ifadelere yer verildi: “Delillerin yok olmaması ve karartılmaması için numunelerin alınması ve incelenmesi dahil, yürütülecek tüm işlemlerde gönüllü ve alanında uzman meslektaşlarımızdan oluşturulacak komisyon ile teknik bilgiye sahip meslek örgütleriyle iş birliği içerisinde sağlıklı bir soruşturma süreci yürütülmesinin temini ve tüm şüphelilerin tespiti için çalışmalara başlanmış olup, cezasızlığın önlenmesi için gerek soruşturma gerekse kovuşturma süreci etkin şekilde takip edilecektir.” 

Güncel konulu diğer haberler