Takip Et

Dünya

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy, Biden ile görüştü: ABD’liler ve Avrupalılar bu savaşta bir zafer elde etti

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, Amerika Birleşik Devletleri’ne (ABD) düzenlediği ziyaret kapsamında ABD Başkanı Joe Biden ile görüştü, ABD Kongresi’nde konuşma yaptı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, çeşitli temaslarda bulunmak üzere ABD’ye gitti. ABD Başkanı Joe Biden ile görüşen Zelenskiy, ABD Kongresinde Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak katıldığı bir oturumda Kongre üyelerine hitap etti.

Volodimir Zelenskiy, Beyaz Saray’da ABD Başkanı Joe Biden ve eşi Jill Biden tarafından karşılandı. Karşılamanın ardından iki lider Oval Ofis’te basına açık kısa bir görüşme gerçekleştirdi. “Bu ziyareti gerçekleştirebildiğiniz için çok mutluyum.” diyen Biden, “adil bir barış olana kadar Ukrayna’yı destekleyeceğiz” dedi.

Biden, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Ukrayna’ya karşı kış mevsimini silah olarak kullandığını ifade ederek, “Bu yılın kişisi sizsiniz” diyerek, Time dergisinin Zelenskiy’i “Yılın Kişisi” seçmesine referans verdi.

Zelenskiy Biden’a Ukrayna Askerinin Madalyasını Getirdi

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy ise ABD’ye daha önce gelmek istediğini ancak ülkesindeki “zor durumdan” ötürü bunun mümkün olmadığını, şimdi ise “ABD sayesinde durumun kontrol altında olduğunu” söyledi.

Biden’a desteklerinden ötürü teşekkür eden Zelenskiy, Ukrayna halkı adına Amerikalılara ve Kongreye özel olarak teşekkür etti.

Zelenskiy Kongre Üyelerine Hitap Etti

Zelenskiy ABD Kongresinde Cumhuriyetçiler ve Demokratların ortak katıldığı bir oturumda Kongre üyelerine hitap etti.

ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris ve ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin başkanlığındaki oturumda, Kongre üyeleri Zelenskiy’yi uzun süre ayakta alkışlayarak karşıladı. Konuşmasına “Burada olmak benim için bir ayrıcalıktır.” diyerek başlayan Zelenskiy, “Tüm kasvetli manzaraya rağmen Ukrayna düşmedi. Ukrayna yaşıyor ve (Rusya’yı) geri püskürtüyor.” diye konuştu.

ABD’lilerin ve Avrupalıların bu savaşta bir zafer elde ettiklerini söyleyen Zelenskiy, “İşte bu nedenle Avrupalılar şu an her zamankinden daha güçlü.” ifadelerini kullandı. Zelenskiy, “Rus tiranlığı üzerimizdeki kontrolünü kaybetti. Bir daha asla zihinlerimizi etkileyemeyecek.” dedi.

Rusları sahada da yenmeleri gerektiğini kaydeden Zelenskiy, konuşmasında “Bu mücadele çocuklarımız ve torunlarımızın nasıl bir dünyada yaşayacaklarına karar verecek” ifadesine yer verdi. Zelenskiy, Rusya’nın askeri mühimmat ve cephane konusunda kendilerinden önde ancak Ukrayna savunma güçlerinin hala ayakta olduğunu söyledi.

Verilen mühimmat desteğinin önemli ancak yeterli olmadığını belirten Zelenskiy, “Rusya bu soykırım politikasında kendisine bir müttefik buldu: İran. İran Rusya’ya altyapımızı tehdit eden yüzlerce öldürücü dron gönderdi. Böylece bir terörist diğerini bulmuş oldu. Diğer müttefiklerimize saldırmaları ise an meselesi. Onları şimdi durduramazsak… Bunu yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

Zelenskiy “Paranız sadaka değil, küresel güvenlik ve demokrasiye yapılan bir yatırımdır.” diye konuştu.

Zelenskiy, Ukrayna’nın 10 maddelik barış formülü tekliflerini Başkan Joe Biden ile görüştüklerini kaydederek, “Bunları ortak güvenliğimizi önümüzdeki on yıllar boyunca garanti altına almak için uygulamalıyız.” dedi. Bu kapsamda bir barış zirvesi düzenlenmesi teklifinde bulunduklarını belirten Zelenskiy, önerdikleri barış inisiyatifini Biden’ın da desteklemesinden memnuniyet duyduğunu aktardı.

Zelenskiy, konuşmasında Rusya’ya daha sert yaptırımların uygulanması çağrısında bulundu.

“Patrıot Füze Savunma Sistemi Verilecek”

Öte yandan isminin açıklanmasını istemeyen ABD’li bir üst düzey yetkili de ziyaretle ilgili gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yetkili, Zelenskiy’nin çarşamba günü akşam saatlerinde ABD’de birkaç saat geçirdikten sonra ülkesine döneceğini bildirdi.

“Yarın Rusya’nın Ukrayna’yı acımasızca işgal etmesinin 300. günü” ifadesini kullanan yetkili, Biden’ın, Ukrayna için yaklaşık 2 milyar dolarlık yeni bir “güvenlik destek paketi” açıklayacağını söyledi. “Bu paket, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik barbarca saldırılarına karşın Ukrayna halkının savunması için kritik öneme sahip Patriot füze savunma sistemi bataryalarını da içerecek” dedi.

Yetkili, bu bataryaların nasıl kullanılacağına dair Ukraynalı askerleri üçüncü bir ülkede eğiteceklerini ifade ederek aynı zamanda İHA’lar ve çeşitli askeri ekipmanlarla da silahlandırmanın devam edeceğini anlattı.

ABD, 2023’te de Ukrayna’yı Borçlandırmaya Devam Edecek

Üst düzey yetkili ayrıca Kongre bünyesinde 2023 yılı için Ukrayna’ya “ek bir finansman paketi” çalışmalarına başlanacağına işaret ederek, “Ukrayna için her iki partinin de desteğiyle, 40 milyar dolardan fazla bir ek finansman desteği sağlamayı umuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bıden, Ukrayna’ya Gitmedi

Rusya-Ukrayna savaşının başladığı 24 Şubat’tan beri pek çok Batılı lider Ukrayna’yı ziyaret etti ancak Joe Biden gitmedi. (Evrensel)

 

Dünya konulu diğer haberler