Bizimle iletişime geçin

Güncel

Volkan Gezer yazdı | Ukrayna-Rusya Savaşı: Kıyma Makinası “Sessiz” Çalışmaya Devam Ediyor

Savaşın 15 aylık sürecinde görüyoruz ki batı emperyalizmi savaşı uzun vadeye yayarak Rusya’yı siyasi ve ekonomik olarak yıpratmaya devam edecek

Rusya- Ukrayna arasındaki Bakhmut ta kilitlenen savaş deyim yerindeyse kıyma makinasına dönüştü. (19 Mayıs’ta Bakhmut düştü) Amerikalı bir ajanın sızdırmış olduğu bilgiye dayanırsak, Ukrayna şu ana kadar 354 bin asker kaybetti. Ukrayna açısından savaşın bir yılında büyük bir kayıp. Buna paralel Ukrayna ordusu elindeki kullanabildiği tüm savaş birikimini tüketmiş gözüküyor.

Amerika’nın ve NATO’nun da siyasi ve askeri desteği ile iki eski Sovyet ülkesi ellerindeki cephanelik ve uçakları Ukrayna ya devretmiş durumda. İşgal sonrasında Rusya’nın terk ettiği hurda tanklar ve cephaneler Ukrayna’dan Polonya ya aktarılıp tamir edilip tekrardan Ukrayna ya gönderiliyor.

Cephane tedariki ve tamiratları için halihazırda Polonya ve Romanya da tesisler oluşturuldu. Batı emperyalizmi Ukrayna adına bunları finanse etmekte.

Amerika ve NATO, Ukrayna ya her türlü desteği veriyor çünkü bu savaşı Rusya’yı bir yıpratma savaşıyla beraber NATO’yu konsolide etme aracına dönüştürdü. Ekonomisi zayıf olan Ukrayna’nın bu savaşı sürdürebilme olanakları ve argümanları güçlü değildir. Bu yüzden de faşist ideolojiyi basamak yaparak toplumun militarizasyonuna ağırlık verdiler.

Şu ana kadar cephenin ön safları deyim yerindeyse kıyma fabrikasına dömüştü. Baharın gelmesiyle birlikte atağa geçmesi beklentisinde olan birçok kesim şimdilik bir hayal kırıklığı yaşıyor. Batıdan sürekli olarak ağır silahlar, uzun menzilli füzeler ve gelişmiş savaş uçakları isteyen Ukrayna bunların ancak bir kısmına ulaştı.

Bakhmut’ta ve birçok noktada savaşı Rusya adına Wagner paralı askerleri sürdürüyor. Rusya kendi profesyonel ordusunu tam olarak cepheye sürmüş değil. Envanterinde halen 20 bin eski tankları mevcut. Wagner paralı askerleri de büyük kayıplar vermiş durumda. Rusya’nın kayıplarının da 100 bin civarında olduğu aktarılıyor.

Savaşın 15 aylık sürecinde görüyoruz ki batı emperyalizmi savaşı uzun vadeye yayarak Rusya’yı siyasi ve ekonomik olarak yıpratmaya devam edecek. İngiltere, Amerika, Polonya, Danimarka, Almanya, Fransa, İspanya, Kanada vb. ülkeler Ukrayna ordusunu askeri tekniklerle sürekli olarak eğitiyorlar. Şu ana kadar 100 binin üzerinde Ukrayna birlikleri eğitilmiş durumda. İngiltere tek başına 40 bin Ukrayna askerlerini eğitip sevk etti.

Japonya da toplanan G7 zirvesinde ABD Başkanı Biden Ukrayna ya Himars roket ve topçu sistemleri, javelin ve AT-4 tanksavar sistemleri, köprüler ve ekipman taşıyıcılar içeren bir paketi açıkladı.

Gelinen aşamada öyle görünüyor ki savaşın bu yıl bitmesi olası değil. Ukrayna halkı cehennemi yaşamaya devam edecek. Siyasi çözümden yana olmayan batılı emperyalistler sürekli olarak gerilimi tırmandırıyorlar. Savaşta kullanılan ağır silahları batılı emperyalistler yavaş yavaş Ukrayna’ya aktardılar. Savaş sürekli olarak ivme kazanarak devam ediyor. Eski Sovyetlerden kalan savaş araçlarına ilaveten Batılı emperyalistler şimdide F16 savaş uçaklarını Ukrayna’ya göndermenin yolunu açtılar. Ukrayna yaklaşık olarak 200 adet F16’ya ihtiyaç olduğunu beyan etti. Zaten uzun zamandır batılı emperyalistler Ukraynalı pilotları eğitmektedirler.

Amerikalı ve NATO askerleri yakın zamanda Moldovya da askeri tatbikatlar gerçekleştirdiler. Buna karşılık Rusya da Belarus’ta askeri tatbikatlar ve taktik nükleer silahları konuşlandırmış durumda. Belarus Kiev’e 150 km uzaklıkta olduğu gerçeğini göz ardı etmemek gerek.

Son olarak Ukrayna’nın 10 milyon göç verdiğini düşünürsek, savaşı tek başına ne siyasi nede askeri olarak sürdürme şansı yok. Askeri olarak büyük kayıplar veren Ukrayna, savaşın bir ivme ötesinde yeni bir göç dalgasına maruz kalabilir. Tamamen batılı emperyalistlerin dümen suyunda olan Kiev’in işi zor. Sokaklarda zorla insan topluyorlar. Gençler evlerinden çıkmıyor, bazıları şebekeler aracılığı ile yurtdışına çıkıyorlar, sokaklar kadınlar ve yaşlı insanlarla dolu.

Daha Fazla Güncel Haberler