Takip Et

Dünya

Washington, Çin’e ait olduğunu söylediği casus balonunun ABD üzerinde uçtuğunu söyledi

Washington, Çin’e ait olduğu tespit edilen bir casus balonunun birkaç gündür ABD üzerinde uçtuğunu iddia etti.

ABD, Çin’e ait olduğu tespit edilen bir casus balonunun birkaç gündür ABD üzerinde uçtuğunu açıkladı.

Reuters’ın aktardığına göre, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’ın Çin’in başkenti Pekin’e planladığı ziyaretten önce Çin’e ait bir casus balonunun ABD üzerinde günlerdir uçtuğu bildirildi. ABD’li yetkililer, savaş uçaklarının seferber edildiğini ancak oluşacak enkazın bir güvenlik tehdidi oluşturmasından korktukları için balonu vurmama kararı aldıklarını belirtti.

Kanada Savunma Bakanlığı da bir yüksek irtifa gözetleme balonu tespit ettiklerini ve ABD’yle konuyla ilgili temasta olduklarını duyurdu.

Söz konusu gelişme CIA Direktörü William Burns’ün Washington’daki Georgetown Üniversitesi’ndeki bir etkinlikte konuşma yaptığı ve Çin’i şu anda ABD’nin karşı karşıya olduğu “en büyük jeopolitik meydan okuma” olarak adlandırdığı sırada ortaya çıktı. Pentagon Sözcüsü Patrick Ryder da gazetecilere verdiği demeçte, “ABD şu anda bir yüksek irtifa gözetleme balonu tespit etti ve bu balonu takip ediyor. Balon şu anda ticari hava trafiğinin çok üzerinde bir yükseklikte seyahat ediyor ve yerdeki insanlar için askeri veya fiziksel bir tehdit oluşturmuyor” dedi.

Dünya konulu diğer haberler