Takip Et

Kültür-Sanat

Yeni Kitap | Sosyalizmi Yeniden Düşünmek: Sosyalist Geçiş Nedir?

Çin’in sosyalizm deneyimiyle ilgili birçok kitap çıkaran Patika Kitap, Deng-yuan Hsu ile Pao-yu Ching’in yazdığı “Sosyalizmi Yeniden Düşünmek: Sosyalist Geçiş Nedir?” adlı kitabı okuyuculara sundu.

Deng-yuan Hsu ile Pao-yu Ching’in yazdığı “Sosyalizmi Yeniden Düşünmek: Sosyalist Geçiş Nedir?” adlı kitap raflardaki yerini aldı. Kitabın yazarlarından Pao-yu Ching’in daha önce “Zaferden Yenilgiye: Çin’in Sosyalist Yolu ve Kapitalizme Geri Dönüşü” adlı kitabı Patika Kitap tarafından yayımlanmıştı.

Daha önce, “Çin’in Geçmişi İçin Mücadele: Mao ve Kültür Devrimi”, “Mao Döneminde Çin’de Sınıf Mücadelesi”, “Sosyalist Çin’i Hatırlamak, 1949-19762” gibi Çin’in sosyalizm deneyimine dair kitaplar çıkaran Patika Kitap, Deng-yuan Hsu ile Pao-yu Ching’in yazdığı “Sosyalizmi Yeniden Düşünmek: Sosyalist Geçiş Nedir?”adlı çalışmasını yayımladı.

Sosyalizmi yeniden düşünmek: Sosyalist geçiş nedir? ve Sosyalist Geçiş Sırasında Çin’in Somut Deneyimleri başlıkları altında 2 bölümden oluşan makalenin tanıtım kısmı şu şekilde:

Sosyalizmi Yeniden Düşünmek adlı çalışmada Deng-yuan Hsu ile Pao-yu Ching, “sosyalizmi inşa etmenin” ne anlama geldiği meselesini sorguluyorlar. Sosyalizmi, salt üretim araçlarının kamulaştırılmasıyla yahut birtakım eşiklerin kısa vadede aşılmasıyla varılacak bir “oldubitti” olarak görmüyor; aksine bunun son derece çetrefilli, dinamik, çoğunlukla da uzun erimli bir süreç olduğunu vurguluyorlar. Bu bağlamda, Çin’in 1949-1976 yılları arasındaki sosyalist dönemine odaklanan elinizdeki bu kitap, sınıflar mücadelesinin devam ettiği bir tarihsel aşama olan sosyalist süreçte siyasetin ve siyasal doğrultunun önemini öne çıkarıyor. Buradan hareketle, geçmiş sosyalizm deneyimlerinin “başarısızlığa uğradığını” ilan eden yaklaşımlara karşı, geçmiş sosyalizm deneyimlerinin bu mücadelede yenilgiye uğratıldığı savını somut örneklerle temellendiriyor. Geleceğe umut ile bakabilmenin, ancak geçmişin derli toplu, detaylı, açık fikirli ve eleştirel bir muhasebesinden geçtiğini düşünenler, bu kitabın ilham verici çıkarımlarını yararlı bulacaklardır.

Kültür-Sanat konulu diğer haberler