Takip Et

Güncel

Yeniden Refah’ın ‘6284’ün kaldırılması talebine AKP’den ‘problem yok’ yanıtı

Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmak için “6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kaldırılması” talebine AKP’den ‘hiçbir problem yok’ yanıtının verildiği bildirildi.

Yeniden Refah Parti’li Doğan Aydal, Cumhur İttifakı’na katılım şartlarından biri olarak 6284 sayılı kanunun kaldırılması talebine AKP’den ‘hiçbir problem yok’ yanıtı verildiğini söyledi.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, Cumhur İttifakı’na katılım şartlarından biri olan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kaldırılması talebine AKP’den ‘hiçbir problem yok’ şeklinde yanıt verildiğini söyledi.

İstanbul Sözleşmesi’nin kaldırılmasının ardından kadınların yaşamı için hayati öneme sahip olan 6284 sayılı yasa da uzun süredir hedefteydi. Yeniden Refah Partisi de Cumhur İttifakı’na katılmak için sunduğu 30 maddeden birisinde 6284’ün kaldırılmasını istiyor.

Yeniden Refah Partisi Genel Başkan Yardımcısı Doğan Aydal, Habertürk’te Kübra Par’ın sunduğu “Açık ve Net” programına konuk oldu. Cumhur İttifakı ile yapılan görüşmelerde katılım için 30 madde ile ilgili açıklamada bulunan Aydal, 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kaldırılması talebinin yer aldığı listeyi AKP’ye ilettiklerini ve kendilerine ‘hiçbir problem yok’ yanıtı verildiğini söyledi.

Aydal’ın açıklamasına moderatör Par, “Bunun kaldırılmasını talep ettiğiniz için sizi eleştiriyorum, AK Parti bu maddeye de ‘tamam’ demiş olamaz” ifadeleriyle tepki gösterdi.

Aydal ise “Bizim taleplerimiz yazılı olarak kendilerine iletildi, bu iletilme esnasında da bütün bu maddeler tek tek okundu ve karşı taraftan ‘hiçbir problem yok’ dendi” ifadelerini kullandı.

Yeniden Refah Partisi’nin Cumhur İttifakı’na katılmak için AKP’ye ilettiği şartların şunlar olduğu belirtilmişti:

“Kendi logomuzla seçimlere girilmesi

LGBT derneklerinin kapatılması

6284 kalkması ( Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun)

Süresiz nafakanın kalkması

Ahlak ve maneviyat öncelikli eğitim sisteminin getirilmesi”,

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık: “Varlığının tartışmaya açılması dahi kabul edilemez” 

Yeniden Refah Partisi’nin 6284 sayılı kanunun kaldırılmasına ilişkin talebine, Aile Bakanlığı’ndan yanıt geldi. Bakan Yanık, “6284 sayılı kanunun ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece önemlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez” dedi

Yanık’ın açıklamaları şöyle:

Kadın hakları ve kadına yönelik şiddetle mücadele, AK Parti’nin kırmızı çizgisidir. 20 yıldır, kadına yönelik şiddetle mücadele ve kadınların tüm sosyal, ekonomik, siyasal haklarına kavuşmaları için sayısız yasal düzenleme, farkındalık çalışması yaptık.

Kimsenin, hele Sayın Kılıçdaroğlu’nun, seçim sürecini fırsat bilip bu çabamızı sabote etmeye hakkı yoktur. Bu ülkenin kadınları, özellikle muhafazakar kadınları Sayın Kılıçdaroğlu, kazanımlarına sahip çıkacak kadar güçlü ve akıllıdır.

6284 sayılı Kanun, kadına yönelik şiddetle mücadele için yaptığımız en önemli yasal düzenlemelerden biridir. Kanunun kabulünden bu yana, uygulamayı da geliştirmek için titizlikle düzenlemelerimizi sürdürüyoruz.

6284 sayılı kanunun ruhuyla ve mevcudiyetiyle varlığı son derece önemlidir. Varlığının tartışmaya açılması dahi bizce kabul edilemez.

Güncel konulu diğer haberler