Takip Et

Ekonomi

Yoksulluk sınırı 27 bin TL’yi aştı

BİSAM açlık sınırının 7 bin 818 lira, yoksulluk sınırının ise 27 bin 41 TL’ye çıktığını açıkladı.

DİSK/Birleşik Metal-İş Sınıf Araştırmaları Merkezi (BİSAM), Kasım 2022 Açlık ve Yoksulluk Sınırını Araştırması’nın sonuçlarını paylaştı. Buna göre açlık sınırı 7 bin 818 TL, yoksulluk sınırı 27 bin 41 TL’ye yükseldi.

BİSAM’ın 4 kişilik hane halkı üzerinden yaptığı araştırmaya göre sağlıklı beslenmek için 1 ayda yapılması gereken harcama tutarları, yetişkin bir erkek için 2 bin 116 TL, yetişkin bir kadın için 2 bin 5 TL, 15-18 yaş arası bir genç için 2 bin 211 TL, 4-6 yaş arası bir çocuk için 1486 TL şeklinde. Sağlıklı bir biçimde beslenmenin toplam aile bütçesine maliyetinin 7 bin 818 lira olarak tespit edildiğini aktaran BİSAM, “Bu tutar söz konusu ailenin sadece gıda için yapması gereken zorunlu harcama tutardır. Eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım gibi giderler ile birlikte bir ailenin yapması gereken harcama tutarı 27 bin 41 liraya ulaşmaktadır” dedi.

BİSAM hazırladığı raporu ise Sağlık Bakanlığı ve Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyabetik bölümünün hazırladığı Türkiye’ye Özgü Beslenme Kalıbı’nın, farklı kaynaklardan elde edilen verilerle değerlendirilerek yenilenmesi sonucu oluşturduğunu belirtti.

Ekonomi konulu diğer haberler