Takip Et

Güncel

Yoksulluk sınırının 25 bin TL’yi aştığı ülkede, Bakanlığa göre kamuoyunun asgari ücret beklentisi 7 bin 845 lira

Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı kamuoyunun asgari ücret beklentisine dair anket sonuçlarını paylaştı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun basına kapalı ilk toplantısının sona ermesinin ardından Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının asgari ücret anketinin sonuçları komisyonla paylaşıldı. Komisyonda açıklanan kamuoyu beklentisine dair yapılan anket çalışmasına göre kamuoyu asgari ücret beklentisi 7 bin 845 lira. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada; 2023 Yılında Geçerli Olacak Asgari Ücreti Belirleme Çalışmaları Kapsamında başlatılan araştırma sonuçları açıklandı. Açıklamada, ”İşçi ya da işveren olmayan çeşitli mesleklerden vatandaşların oluşturduğu kamuoyunun 2023 yılı asgari ücreti için ortak beklentisi 7 bin 845 lira oldu” denildi.

Araştırmada sorulan, ‘Temmuz ayında yapılan asgari ücret zammı sizce o zaman için yeterli miydi?’ sorusu üzerine katılımcıların yüzde 60’ı yeterli olmadığı, yüzde 30’u yeterli olduğu, yüzde 10’u ise ne yeterli ne de yetersiz olduğu cevabını verdi.

Geçen hafta Türk-İş, kasım ayında açlık sınırının 7 bin 786 TL’ye, yoksulluk sınırının ise 25 bin 365 TL’ye yükseldiğini açıklamıştı.

Güncel konulu diğer haberler