Bizimle iletişime geçin

Dünya

Yunanistan’da hükümet kurulamıyor

Yunanistan’da seçimi üçüncü sırada bitiren PASOK-KINAL ittifakının lideri Nikos Andrulakis de hükümet kurma görevini reddetti.

Yunanistan’da 21 Mayıs’ta düzenlenen genel seçimlerde üçüncü olan PASOK-KINAL ittifakı lideri Nikos Andrulakis da Cumhurbaşkanı Katerina Sakelaropulu’nun kendisine verdiği hükümet kurma görevini reddetti.

Yunanistan yerel basınında yer alan haberlere göre, Andrulakis, sandıktan çıkan sonucun koalisyona imkan tanımadığını dile getirerek “Hükümet kurma görevini iade ediyorum” diye belirtti. 

Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada ise Sakelaropulu’nun seçim sonuçlarına göre parlamentoda grubu bulunan tüm parti liderlerini, Anayasa’nın 37. maddesi gereği yarın yerel saatle 11.00’de Cumhurbaşkanlığına davet ettiği belirtildi.

Yunanistan’da bu yıl ilk kez uygulanan seçim sistemine göre, sandıktan çıkan sonuçlar herhangi bir partinin tek başına iktidar olmasına izin vermezse koalisyon için görüşmeler yapılacak. Koalisyon için uzlaşıya varılamaması halinde ise seçmenler için ikinci kez sandık kurulacak.

Sandığa ikinci kez gidildiğinde, birinci partiye, en az yüzde 25 oy alması kaydıyla 300 sandalyelik parlamentoda oy oranına bağlı fazladan 20 ila 50 sandalye verilecek. 

Daha Fazla Dünya Haberler