Takip Et

Güncel

Yüzde 90 engelli tutuklu Şaban Kaygusuz’un serbest bırakılması çağrısı

F Oturumu eyleminin 561’inci haftasında yüzde 90 engelli hasta tutuklu Şaban Kaygusuz’un serbest bırakılması talep edildi.

İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesi Hapishane Komisyonu’nun hasta tutukluların durumuna dikkat çekmek amacıyla yapılan “F oturumu” eyleminin 561’incisini dernek binası önünde düzenledi. Bu haftaki eylemde Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Şaban Kaygusuz’un sağlık durumuna dikkat çekildi. Açıklamayı İHD Hapishane Komisyonu Üyesi Gülendam Özdemir okudu. 

Kayseri Bünyan 2 Nolu T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Şaban Kaygusuz’un sağlık durumuna dikkat çeken Özdemir, Kaygusuz’un yüzde 90 engelli raporlu olduğunu belirterek, “Sağ kolu ile sağ ayağı olmayan 25 yaşındaki Kaygusuz, engellilik durumu ve bağlı gelişen rahatsızlıkları nedeniyle yaşamını ancak başkalarının yardımı ile sürdürebilmektedir” dedi. Kaygusuz’un, ailesiyle yaptığı görüşmelerde kötü muameleye maruz kaldığını bildirdiği bilgisini paylaşan Özdemir, Kaygusuz’un durumunun her geçen gün daha kötüye gitmesinden dolayı ailenin endişelendiğini aktardı. 

Muhammed Kaygusuz’un kendilerine ağabeyi ile ilgili aktarımlarda bulunduğunu belirten Özdemir kardeş Kaygusuz’un aktarımlarını şu şekilde paylaştı: “Ağabeyimin durumu her geçen gün daha kötüye gidiyor. Sağ eli ve ayağı olmayan ağabeyim her sayım sırasında tek ayağı üzerinden bekletilmeye zorlanıyor. Haftada iki defa arama adı altında koğuşlara yapılan baskınlarda, tutuklulara ait kitap, yazı ve günlüklere el konuluyor. Kaloriferlerin ısısı düşürülüyor.” 

Kaygusuz’un 5 yıllık tutukluluğu süresince 5 ayrı hapishaneye sürgün edildiğine dikkat çeken Özdemir, Adli Tıp Kurumu (ATK) tarafından “hapishanede kalamaz” raporu verilmesine rağmen, Kayseri Eğitim Araştırma Hastanesi “hapishanede kalabilir” raporu düzenlediği için Kaygusuz’un tahliye edilmediğini vurguladı. Ailesinin, Kaygusuz’un, ATK raporu esas alınarak tahliye edilmesini istediğini söyleyen Özdemir, Kaygusuz’un hapishanede kalmasının, sağlık ve yaşam hakkı üzerinde tehdit oluşturduğunu kaydederek serbest bırakılması talebinde bulundu.

Güncel konulu diğer haberler